Notícia

Celebrats els Campionats d'Espanya d'esquí de Fons a Tuixent-La Vansa

El dies 14 i 15 de gener s'han disputat a Tuixent-La Vansa els Campionats d'Espanya d'esquí nòrdic Sènior i de les categories inferiors de U20 / 18/16/14/12

Tuixent la Vansa,campionats,esqui,fons,nordic
Alt nivell en els Campionats d'Espanya d'esquí de Fons a Tuixent-La Vansa Autor/a: RFEDI
La Reial Federació Espanyola Esports d'Hivern conjuntament amb la Federació Catalana d'Esports d'Hivern i l'estació d'esquí nòrdic Tuixent-la Vansa, al Pirineu de Lleida, han celebrat els Campionats d'Espanya d'esquí de fons, que ha acollit la categoria Sènior i les inferiors de U20, U18, U16, U14 i U12. Les modalitats que s'han disputat han estat esprint, el dissabte 14 de gener, i la tècnica clàssica, el diumenge 15 (Dia Mundial de la Neu)

Tot el Pirineu s'ha cobert de neu al llarg del cap de setmana. Dissabte, Tuixent-la Vansa va despertar amb una meteorologia canviant però va aconseguir aclarir durant la competició d'esprint. En canvi, el diumenge va ser una jornada d'intenses nevades i molt de vent que van fer canviar de circuit al Circuit del Mig.

La neu no va poder, doncs, amb les ganes de dur a terme aquest Campionat d'Espanya d'esquí de fons, i d'aquesta manera, RFEDI promou els esports d'hivern a Espanya en el Dia Mundial de la Neu.


En la jornada de dissabte 14 destaca la victòria en categoria U20 de la catalana Lydia Iglesias (ANEC) amb un temps total de 4: 04.07 en el esprint, superant a la també catalana del club SOPAR, Paula Martinez Codina, amb un temps de 4 : 11.38, i a Alba Puigdefabregas Sieso, aragonesa del CEC, que va acabar la prova amb un temps de 4: 13.19. En tècnica clàssica, la fondista de RFEDI, amb un temps de 31:23:81, va tornar a proclamar-se campiona d'Espanya per davant de les basques Irati Izagirre Arsuaga (37:56:65), del club UZTUR, i Ane Gorostegi Amonarriz ( 40:19:82), del club VSCAM. En l'esprint categoria U20 masculina, el català del BELLV, Gral Galles, en un mà a mà memorable contra Martí Vigo, va aconseguir superar el d'Osca amb un temps de 2: 59.09. El fondista RFEDI va creuar la meta als 3: 01.99. Tercer va ser Jorge Saura Franco (3: 06.79), aragonès del mateix club que Vigo, el HBEN. En tècnica clàssica, Martí Vigo (39:45:82) es va proclamar Campió per davant de Jorge Saura Franco (44: .13.20) i al català Jordi Majoral Espot, del club CEFUC.

En la categoria Sènior masculina, en la disciplina esprint, el noruec Kristofer Hestetraeetque (3: 21.38) es va imposar a Imanol Rojo (2: 56.19), però el seu resultat no va computar per a la classificació final del Campionat, per tant el fondista RFEDI va aconseguir també una doble victòria a Tuixent - La Vansa. El segon classificat en el campionat d'Espanya va ser Xabier Matías Cipriain, navarrès del club UHRTE va acabar amb un temps de 3: 00.85 i tercer va ser l'aragonès Adrían Clavero Vincelle, del CEC. En clàssic, el guipuscoà (51: 20.52) no va donar opció a Hestetraeetque (52: 32.81) que va ser segon de carrera i Rémi Robert del P.E.C. va entrar segon de Campionat d'Espanya amb (55: 16.10) i el tercer el català Sadurní Betriu Boix (CEFUC) amb 55: 16.10.

En categoria Sènior femenina, la catalana del CAEI, Marta Cester Farre, amb un temps total de 4: 05.73 va superar en l'esprint a la basca del club IRUBG, Maialen Lopez Iñarra (4:16:43) ia la navarresa del club UHRTE, Uxue Loizu Ascasso (4:17:26). En tècnica clàssica, el podi va ser el mateix amb els següents temps: 48: 35.88 per Cester Farre, 50: 57.14 per a Lopez Iñarra i 53: 33.61 per Loizu Ascasso.

Resultats per categoria en l'esprint del dissabte 14 de gener.

Categoria Sènior femení: Temps

1- Marta Cester Farre, del CAEI (federació catalana) .................. ..4: 05.73
2- Maialen Lopez Iñarra, de l'IRUNG (federació basca) ............... .. 4: 16.43
3- Uxue Loizu Ascasso, de l'UHRTE (federació navarresa) ............... 4: 17.26

Categoria Sènior masculí:
1- Imanol Rojo García, de l'UZTUR, (federació basca) .................. 2: 56.19
2- Xabier Macias Ciprian, de l'UHRTE, (federació navarresa) ............ 3: 00.85
3- Adrían Clavero Vincelle, del CEC (federació aragonesa) ......... ... 3: 02.05

Categoria U18-U20 femení:
1- Lydia Iglesias Bars, de l'ANEC (federació catalana) ............... ..4: 04.07
2- Paula Martinez Codina, del CENA (federació catalana) ............ 4: 11.38
3- Alba Puigdefabregas Sieso, del CEC (federació aragonesa)) ... ... 4: 13.19

Categoria U18-U20 masculí:
1- Gral Selles Bancells, del BELLV (federació catalana) ............ .... 2: 59.09
2- Martí Vigo de l'Arc, de l'HBEN (federació aragonesa) ............... 3: 01.99
3- Jorge Saura Franco, de l'HBEN (federació aragonesa) ............ ... 3: 06.79

Categoria U16 femení:
1- Maria Iglesias Barés, de l'ANEC (federació catalana) ............... .2: 03.62
2- Martina Barres Sabartes, de l'P.E.C (federació catalana) ............ 2: 03.54
3- Maria Selles Gash, del BELLV (federació catalana) .................. 2: 04.53

Categoria U16 homes:
1- Jaume Pueyo Repullo, del CEFUC (federació catalana)) ......... ..1: 58.86
2- Martin Morales Sanchez, del BELLV (federació catalana) ......... 1: 57.13
3- Iker Fortes Barberena, de l'IRRTZ (federació navarresa) ............... 1: 58.12

Categoria U14 femení:
1- Jana Selles Bancells, del BELLV (federació catalana) ............... 2: 15.12
2- Claustre Montaner Mànigues, deL CENA (federació catalana) ...... ... 2: 16.54
3- Olaia Places Iriberri, de l'UZTUR (federació basca) .................. ..2: 17.17

Categoria U14 masculí:
1- Nil Tosas Yuste, de l'HBEN (federació aragonesa) .................. .2: 12.80
2- Bernat Selles Gasch, de l'BELLV (federació catalana) ............... 2: 18.38
3- Aniol Borrell Casals, de l'P.E.C (federació catalana) ............... ... 2: 14.50

Categoria U12 femení:
1- Martina Slles Gasch, del BELLV (federació catalana) ............... 2: 36.04
2- Berta Guitart Fornells, del CENA (federació catalana)) ............ ..2: 37.45
3- Laia Sellès Sanchez, del BELLV (federació catalana) ............ ... 2: 46.39

Categoria U12 masculí:
1- Peio Añarbe Sigüenza, de l'MGSTZ (federació basca) ............... 2: 14.78
2- Marc Colell Pantebrem del CEFUC (federació catalana) ............ 2: 13.56

Dissabte 15, es va disputar clàssic amb els següents resultats.

Categoria Màsters1 maculino: Temps

1- Jérémie George G, de l'P.E.C (federació catalana) .................. ..1h02: 27,23
2- juliol MI Aranega Masid, de l'C.M.M (federació madrilenya) ......... ..1h07: 23.79
3- Ricard Miquel Ferran, del P.E.C (federació catalana) ............... ..1h17: 03.59

Categoria Màsters2 masculí
1- José Enrique Acer Vera, de l'BCERO (federació madrilenya) ... .... 1h04: 04.01
2- Pere Añarbe Basterra, de l'MGSTZ (federació basca) ............... 1h07: 23.79
3- J.Manuel J.Jimenez, de l'Mayen (federació aragonesa) ............ .1h17: 03.59

Categoria Sènior femení:
1- Marta Cester Farre, del CAEI (federació catalana) ..................... .48: 35.88
2- Maialen Lopez Iñarra, de l'IRUNG (federació basca) .................. ..50: 57.14
3- Uxue Loizu Ascasso, de l'UHRTE (federació navarresa) ............... ... 53: 33.61

Categoria Sènior masculí:
1- Imanol Rojo García, de l'UZTUR, (federació basca) ..................... 51: 20.52
2- Rémi Robert R, de l'P.E.C (federació catalana) ........................ ... 52: 32.81
3- Sadurní Betriu Boix, del CEFUC (federació catalana) .................. 55: 16.10

Categoria U20 femení:
1- Lydia Iglesias Bars, de l'ANEC (federació catalana) .................. .31: 23.81
2- Irati Izagirre Arsuaga, de l'UZTUR (federació basca) .................. ... 37:56:65
3- Ane Gorostegi Amonarriz, de l'VSCAM (federació basca) ............ ... 40: 19.82

Categoria U20 masculí:
1- Martí Vigo de l'Arc, de l'HBEN (federació aragonesa) .................. .39: 45.82
2- Jorge Saura Franco, de l'HBEN (federació aragonesa) .................. 44: 13.20
3- Jordi Majoral Espot, del CEFUC (federació catalana) .................. ..48: 02.46

Categoria U18 femení:
1- Alba Puigdefabregas Sieso, del CEC (federació aragonesa) ......... ..35: 00.06
2- Paula Martinez Codina, deL CENA (federació catalana) ............... ... 35: 15.58
3- Camille Sire, de l'SC Font-Romeu / P2000 (federació francesa) ......... 38: 25.53

Categoria U18 masculí:
1- Marc Vidal Bardolet, de l'ANEC (federació catalana) ..................... ..44: 19.81
2- Gral Selles Bancells, del BELLV (federació catalana) ..................... 44: 28.06
3- Francesc Colell Bancells, del CEFUC (federació catalana) ............ ..44: 52.26

Categoria U16 femení:
1- Maria Iglesias Barés




Entrevista



Les més llegides

Edició en paper


Editorial