Notícia

Andorra s’enduu tres medalles durant la primera jornada del Trofeu Borrufa 2020

Salvador Cornella ha estat plata en Gegant U14, en la mateixa categoria Fiona Pou aconsegueix el bronze, i Claudia Garcia s’emporta la plata en Eslàlom U16 en la primera jornada competitiva del 28è Trofeu Borrufa

arcalis,portella,eslalom
La Portella del Mig ha acollit l'eslàlom del Borrufa 2020 Autor/a: Arcalís
Primera jornada plena d’èxits per als andorrans als pòdiums del Trofeu Borrufa, a Ordino Arcalís. La bandera tricolor ha pujat als esglaons de la plaça major d’Ordino en les categories de GS U14 (femenina i masculina) i SLU 16, i Andorra només s’ha quedat sense medalla a la categoria masculina d’SL U16. Salvador Cornella, plata en Gegant U14,  Fiona Pou, bronze en Gegant U14, i Clàudia Garcia, plata en Eslàlom U16, han estat els protagonistes del país. L’acte d’entrega de premis i la celebració inaugural ha tingut lloc a la plaça major d’Ordino, tradició que s’ha recuperat després d’anys celebrant-se a l’estació. Aquest dimarts arribarà el moment del plat fort de la competició: la pista El Canaro acollirà el National Team Event, a partir de les 18h, però abans, durant el matí a les pistes de la Portella del Mig (GS) i de les Canals (SL), serà el torn de l’SL U14 i del GS U16.

Pel que fa a la categoria masculina d’Eslàlom U16, el guanyador ha estat l’islandès Jon Erik Sigurdsson, amb un temps de 1:16.40, seguit pel belga Antoine Halleux, amb 1:16.73 (+0.33) i de l’espanyol Aleix Aubert amb 1:16.97 (+0.57). L’andorrà que ha fet millor temps ha estat Nicolas Piccino, que ha clos 11è, seguit d’Adrià Prats, que acabat 13è.

En Gegant masculí U14, la victòria ha estat per al francès Maxence Badie, amb un temps de 1:48.89. L’andorrà Salvador Cornella, a només +0.41 (1:49.30) ha resultat segon, i el podi l’ha completat l’espanyol Marc Ubeira, amb 1:50.66 (+1.77). Carlos Salinas (15è), Jordi Tàpies (16è) i Arnau Gallardo (18è), han estat els andorrans que han finalitzat la cursa.

En relació a la competició de les dones, a Gegant U14,  la britànica Molly Butler s’ha alçat amb l’or amb un temps de 1:50.94. La rusa Sofia Gusarova, amb 1:51.23  (+0.29) s’ha endut la plata; i l’andorrana Fiona Pou, el bronze, a només +0.86 (1:51.80). Les millors posicions per a les andorranes han estat per Emma Rafel (13a), Lia Escabrós (14a), i Minerva Tor (18a).

Finalment, la categoria de dones en Eslàlom U16, ha estat dominada per l’espanyola June Garitano, amb 1:25.08. L’andorrana Claudia Garcia amb 1:26.98 (+1.90) ha pujat al segon calaix, i l’espanyola Aura Coronado, amb 1:27.50 (+2.42), ha finalitzat tercera.
 
Un cop finalitzada la prova a l’estació, els equips s’han trobat a la Plaça Major d’Ordino, on ha tingut lloc la cerimònia inaugural i l’entrega de les medalles del dia.
El dimarts començarà amb les proves d’SL U14 i del GS U16, tot i que la prova que aixeca més expectació és la novetat d’enguany: el National Team Event, a les 18h a la pista El Canaro, on els equips nacionals lluitaran per guanyar el premi global.

Comentaris


No hi ha cap comentari
 

Editorial


Opinions

Més opinions

giny

Edició en paper


giny

giny